SAR Değeri Düşük Cep Telefonu Bulmak İmkansız

Uzmanlar cep telefonu kullanıcılarını sürekli maruz kalınan yüksek radyasyon seviyesine karşı uyarıyor. Oysa piyasada düşük SAR değerine sahip telefon bulmak mümkün değil.

Birçoğumuz için 1990'ların sonuna kadar radyo, televizyon ve telsiz telefonlar haricinde kablosuz iletişim kurabilen aygıtları kullanmak söz konusu değildi. Günümüzde ise cep telefonları ve kablosuz internet teknolojisinin keyfini çıkarıyoruz. Ancak bir yandan da radyasyona bağlı kanser vakalarının sürekli arttığı bir devirde yaşıyor olduğumuz gerçeği söz konusu.

Cep telefonlarının vücuda yaptığı etki, daha doğrusu vücudun bir kilogramının sıcaklığını 1 derece yükselten elektromanyetik enerji miktarı SAR (Spesific Absorbtion Rate — Özgül Soğurma Oranı) olarak adlandırılıyor.

NTVMSNBC’nin haberinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Alkan, SAR değeri hakkında şu açıklamaları yapıyor: “SAR değerinin yüksek olmasının insan sağlığına etkisi ısıl etkisidir. Başka bir etki bilimsel olarak şu an ispatlanmış değil. Vücudunuza hangi cihazı tutarsanız tutun, dizüstü bilgisayarı da dizinize tutarsanız ısındığını görürsünüz. Bu ısıl etki arttıkça vücuda olan zararı da artıyor. SAR limit değeri, vücudun 1 kilogramının sıcaklığını 1 derece yükselten elektromanyetik enerji miktarıdır. Genel halk maruziyeti için 0,08 watt/kilogram limit değer olarak kabul edilmiştir.

Gazi Üniversitesi’nin http://www.gnrk.gazi.edu.tr/sar.htm adresindeki sayfasında da, genel halk için maruz kalınması olağan sayılabilecek maksimum değer yine 0,08 W/kg, meslekleri gereği radyasyona maruz kalanlar içinse 0,4 W/kg olarak açıklanıyor.

SAR değerleriyle ilgili makaleler basında belirli aralıklarla yer alıyor olmasına rağmen, ne tüketiciler, ne de üreticiler konuya gereken önemi veriyor. Örneğin şu an piyasada bulunan popüler cep telefonlarının SAR değerlerine bakalım:

Görüldüğü gibi, birçok telefon maksimum değer olan 0,08 W/kg’nin 10 katından daha fazla bir SAR değerine sahip. Ancak bu durum, telefonların popüler olmasına engel teşkil etmiyor.

Bu durumda, üç ihtimal var: Ya insanlar yüksek SAR değerli telefonların tehlikelerinin farkında değiller, ya farkındalar ama durumu önemsemiyorlar, ya da makul değerin 10–15 katı SAR değerine sahip telefonlar o kadar da zararlı değil (uzmanlar tüketicileri boşuna uyarıyor).

Sar Değerine Göre Telefon Arayıp Bulmak İmkansız

Bir süredir mevcut cep telefonumu değiştirmek ve daha düşük SAR değerine sahip bir telefon almak niyetindeydim. Bu yazıyı kaleme almadan önce de yaklaşık bir hafta boyunca uzmanların belirttiği değerlere uyan bir cep telefonu aradım. Ancak bulabildiğim telefonlar içinde uygun değerlere sahip olanların sayısı bir taneye bile erişemedi.

İlk olarak şunu belirtmek gerek. İnternette güncel veya geçmişte üretilmiş telefonların SAR değerlerinin listelendiği siteler var, ancak bu telefonları SAR değerlerine göre dizme imkanı sunan hiçbir site mevcut değil. Örneğin Nokia’nın modellerine ait SAR değerlerinin öğrenilebilmesi için sunduğu http://sar.nokia.com gibi bir adres var, ancak burada da yalnızca istediğiniz telefonun modelini seçerek değerine bakabiliyorsunuz. Yani bu tip hassasiyeti olan bir kişi için gerekli bir sıralama arayüzü sunulmuyor. Diğer üreticilerin böylesi düzenli bir portalı dahi yok.

Tüm telefonların SAR değerlerinin yer aldığı güncel bir portal bulmak büyük sıkıntı. Bu tip portallar var, ancak birçoğu en son 2007 veya 2008 yıllarında güncellenmiş ve az sayıda telefon içeriyor. Örnek sunmak için ele aldığım dört farklı üreticiye ait sekiz telefon modelinin SAR değerlerine dahi ancak dört farklı kaynaktan erişebildim.

Sar Değeri Düşük Telefonlar Sanki Piyasadan Toplatılıyor

İnternette “düşük SAR değerine sahip telefon”, veya “phone with lowest SAR value” şeklinde yaptığım aramalar sonucunda okuduğum makalelerde övülen telefonların hiçbirisinin artık satılmıyor olduğunu görmek de benim için şaşırtıcı oldu. Örneğin 0,12 W/kg değerine sahip Motorola MPX200, 0,16 W/kg’lik Sony Ericsson Z600 ve 0,17 W/kg’lik Blackberry 7280'i satın almak artık mümkün değil. Bu telefonların üretimi yıllar önce sonlandırılmış ve üreticileri benzer SAR değerlerine sahip telefonlar üretmeyi tercih etmemiş. Bu modelleri ancak Gittigidiyor gibi açık artırma sitelerinde bulabiliyorsunuz, ancak çoğunun kondüsyonu da kabul edilebilecek kıvamda değil.

SAR değeri düşük telefonları bulabilmek gerçekten şans işi. Benim kullandığım yöntem, ucuzu.com, akakce.com gibi en uygun fiyatlı ürünlerin listelendiği sitelerde birçok uygun fiyatlı telefona teker teker tıklamak ve bu telefonların model isimlerini internetten teker teker aratarak SAR değerlerini öğrenmek. Ancak sonuç çoğu zaman hayal kırıklığı: Ya yüksek SAR değeri çıkıyor, ya da hiçbir veriye ulaşılamıyor.

Bu yazıda size düşük SAR değerine sahip telefonları önerebilmeyi isterdim, ancak halen satılmakta olan telefonlar içinde bulabildiğim en düşük değerli telefon dahi 0,41 W/kg’lik SAR değerine sahip olduğu ve bu değer de maksimum oranın beş katına denk geldiği için, kafamdaki soru işaretleri çözülene kadar bu konuyu araştırmaya devam etmek istiyorum.

Ciddi Bir Açıklamanın Zamanı Gelmedi mi?

Eminim bu satırları okurken siz de en az birkaç dakika için SAR değeri üzerine düşündüğünüzü hatırlayacaksınızdır. Belki de “evet, böyle bir risk var, ama hayatımızın hangi alanında risk yok ki?” diye düşündünüz.

Bunlar benim geçtiğim evrelerden de bazıları aynı zamanda. Ancak son birkaç haftada bu konuda yeniden haber ve makaleler okumuş bir insan olarak bu haber ve makalelerin sahiplerine sormak istiyorum: Düşük SAR değerli telefonların kullanılmasını tavsiye ediyorsunuz, peki neden bu tip telefonların hangileri olduğundan ve onları bulabileceğimiz yerlerden de bahsetmiyorsunuz?

Belki de büyük üreticilerin kârlarına dokunulmak istenmiyor, peynir ekmek gibi satan telefonların aslında ne kadar yüksek SAR değerlerine sahip oldukları o kadar da fazla vurgulanmak istenmiyor. Veya bir diğer ihtimal, aslında ortada o kadar da büyütülecek bir tehlike yok. Peki ikinci ihtimal geçerliyse, niçin sürekli bu konuda haberler okuyup duruyoruz?

Bir uzmanın çıkıp kamuoyunu konuyla ilgili olarak kapsamlı bir şekilde aydınlatması şart gibi gözüküyor.

Originally published at https://www.serdarcevher.com on August 22, 2010.

Full Stack Developer | Technical co-founder of off2class.com | Founder of valizim.com | Ex contributor @PCnetDergisi

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store